Answer:
14 or also 1 year 2 months
Jose bought a shirt at foot locker for 25.75.The current California sales tax is 9.25%.What is the total price of the shirt with tax? (Round your answer to the nearest hundredth)
Answer: 2.381875 is the answer.
Converting from the US customary system to the metric system, 16 fluid ounces is approximately equal to a) 1 gallon. b) 160 milliliters. c) 480 milliliters. d) 960 milliliters.
Answer:
c) 480 milliliters.
Step-by-step explanation:
16 fl oz = 473.176 ml
FYI these can all be found by doing a simple search such as
"convert fl oz to ml"
or
"convert miles to meters"
It gives you either a formula or a nice little box where you can enter your first amount and get the equivalent in the converted amount.
HELP ASAP PLS PLS PLS
Jimmy earned $6840 from the gift basket sold
What is selling price ?
The selling price is how much a buyer pays for a product or service.
Given,
Number per basket for fruits = 12
Total number of fruits shipped last year = 3,420
Per basket price = $24
Now, we have to find total number of baskets
Total number of baskets = 3420 / 12
= 285
Total amount jimmy earned = 285 * 24
= $6840
Therefore, Jimmy earned $6840 from the gift basket sold.
To read more about Selling price.
https://brainly.com/question/25870256
#SPJ9
Find the volume of each solid. Round to the nearest tenth if necessary.. PLEASE HELP I WILL MAKE YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER THE CORRECT ANSWER AND GIVE A DESCRIPTION!!!
Answer:
half of 20 is 1010
Step-by-step explanation:
half of 20 is 1010 is your new radius so10^2 = 100100 x 3.14 = 314Now we multiply by the height:314 x 11 = 3,454 cm^3
Select the correct solution for the expression. 2 5 + 3 8 A. 2 5 + 3 8 = 5 13 B. 16 40 + 15 40 = 31 40 C. 10 40 + 24 40 = 34 40 D. 2 5 + 3 8 = 6 40
The correct solution of the expression is, 31/40.
What is Addition?The process of combining two or more numbers is called the Addition. The 4 main properties of addition are commutative, associative, distributive, and additive identity.
We have to given that;
The expression is,
⇒ 2/5 + 3/8
Now, We can add the fraction as;
⇒ 2/5 + 3/8
⇒ (16 + 15) / 40
⇒ 31/40
Thus, The solution of fraction = 31/40
Learn more about the addition visit:
https://brainly.com/question/25421984
#SPJ1
I need help with this!
The length AC in the kite is 8.7 cm.
How to find the side AC in the kite?A kite is a quadrilateral that has two pairs of consecutive equal sides and
perpendicular diagonals. Therefore, let's find the length AC in the kite.
Hence, using Pythagoras's theorem, let's find CE.
Therefore,
7² - 4² = CE²
CE = √49 - 16
CE = √33
CE = √33
Let's find AE as follows:
5²- 4² = AE²
AE = √25 - 16
AE = √9
AE = 3 units
Therefore,
AC = √33 + 3
AC = 5.74456264654 + 3
AC = 8.74456264654
AC = 8.7 units
learn more on kite here: https://brainly.com/question/27975644
#SPJ9
Question 4: Solve the following equation for x: *
3(2 x+3)-3 x=9+3 x
All real numbers
No solution
0
9
0
Step-by-step explanation:
=3(2x+3)-3x=9+3x
=6 x+9-3x =9+3x
=3x+9=9+3x
=3x-3x=9-9
=0
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.
8
45°
Find the value of x.
A. 4
B. 8√√2
2
C. 4√2
DG
45°
Save and Exit
Next
Subr
Answer:
Based on the diagram, we can see that the triangle formed by the line segment with length 8 and the two dashed line segments is a right triangle with a 45° angle. This means that the other two angles of the triangle are also 45° each.
Using the properties of 45°-45°-90° triangles, we know that the length of the hypotenuse is equal to the length of either leg times the square root of 2. Therefore, we have:
x = 8 / sqrt(2) = 8 * sqrt(2) / 2 = 4 * sqrt(2)
So the value of x is option B: 8√2 / 2 or simplified, 4√2.
Use the drop-down menus to label the points on the number line will mark brainliest
Answer:
A number line going from negative 2 to positive 2 in increments of 1. There are 4 equal spaces between each number. Point A is halfway between negative 2 and negative 1. Point B is 1 mark to the right of negative 1. Point C is 1 mark to the left of 1. Point D is 1 mark to the left of 2.
Use the drop-down menus to label the points on the number line.
Point A is at
✔ -1 2/4
.
Point B is at
✔ -3/4
.
Point C is at
✔ 3/4
.
Point D is at
✔ 1 3/4
.
Step-by-step explanation:
Branliest PLZ!!!!!!! <3
Answer:Use the drop-down menus to label the points on the number line.
Point A is at
✔ -1 2/4
.
Point B is at
✔ -3/4
.
Point C is at
✔ 3/4
.
Point D is at
✔ 1 3/4
.
Step-by-step explanation:
also the guy above me is 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 percent right
PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE MARK MEEEEEE AS BRANLEIST PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE PLEASE
Can someone help me ASAP PLEASEE!
Answer:
Area- (4x+3)(3x-1)
Area- (12x^2 + 9x-4x-3)
Area- (12x^2 +5x-3)
Area- 12x^2 + 5x - 3
Let me know if this helps!
You sailed 0.055 units to the left and found treasure at 0.085 units find where the ship started
Saddest anime scence of the year:Akame ga kill YOU HAD YOUR WORD YOU PROMISED YOU HAD YOUR WORD *cries*
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
i have a question i have no warnings or anything but im getting negative points why is that happening?
f(x) = 6x + 4. Find the inverse of f(x).
A. f^-1(x) = 6x - 4
B. f^-1(x) = x-6/4
C. f^-1(x) = 4 - 6x
D. f^-1(x) = x-4/6
D. f-1(x) = x-4/6
Step-by-step explanation:
y = 6x + 4
-4
y-4 = 6x
÷6
y-4/6 = x
(Swap y and x around to find the inverse)
Inverse will be:
x - 4/6 = y
So, f-1(x) = x-4/6
Hope this helps!
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!
how do i simplify this?
Which situation results in a final value of zero? choices are in the screenshot.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
If a person had $2.25 and buys an item for $2.25 then sells it for the same price they made $0 back.
What decimal number does point A on the number line below represent? A vertical number line is shown from negative 2.00 to 0 to positive 2.00.There are tick marks to show increments of 1 over 4. Only the whole numbers are labeled. Point A is plotted at the third tick mark below 0.
−0.75
0.75
−1.25
1.25
Answer:
-.75
Step-by-step explanation: hope this also helps
Answer:
-075
Step-by-step explanation:
if 4/7 of students prefer cereal for breakfest how many pefer ceareal out of 147 students
Answer:
84
Step-by-step explanation:
ez
4/7 of 147 = 4/7 x 147/1
Jack wrote this solution to solve for x.
Which statement is true?
O-3 is an extraneous solution because it is negative.
6 is an extraneous solution because it creates a zero
in the denominator.
O There are no extraneous solutions.
Both-3 and 6 are extraneous solutions because
they create a 0 in the denominator.
x+3
9
x²-11x-30
1 x+3
9
x-5 x-6 (x-6xx-5)
*+3
x-6
x-x-6xx-5)=
x-6xx-5)(x-6xx-5)
x-6=(x+3xx-5)-9
x-6-²-5x+3x-15-9
9
0=²-3r-18
0=(x-6Xx+3)
x=68x=-3
(x-6xx-5)
Factor
Multiply by the LCD
Simplify
Sampaty
Combine like terms.
Zero Product Property
Solve for x
Based on the solution written by Jack to solve for x, the statement which is true is that: B. 6 is an extraneous solution because it creates a zero in the denominator.
What is an extraneous solution?In Mathematics, an extraneous solution can be defined as a type of solution (root) to a squared equation or transformed equation that is not a direct solution (root) of the original equation.
This ultimately implies that, extraneous solutions are numerical values that are obtained when we solve equations that are not solutions to the original equation as shown below:
1/(x - 5) = (x + 3)/(x - 6) - 9/(x² - 11x + 30)
1/(x - 5) = (x + 3)/(x - 6) - 9/(x - 6)(x - 5)
When x = 6, the denominator of the given equation becomes;
1/(x - 5) = (x + 3)/(x - 6) - 9/(6 - 6)(x - 5)
1/(x - 5) = (x + 3)/(x - 6) - 9/(0)(x - 5)
1/(x - 5) = (x + 3)/(x - 6) - 9/0
1/(x - 5) = (x + 3)/(x - 6) - undefined.
Therefore, six (6) is an extraneous solution solution to the original equation because it creates an undefined expression.
Read more on extraneous solution here: https://brainly.com/question/26218294
#SPJ1
PLSSS HELP ME 14 POINTS
The transformation of f(x) to g(x) is :
Vertically compressed by a factor of 9Shifted down by 2 Describing the transformation of the functionsFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
The functions f(x) and g(x)
Where, we have
f(x) = x
g(x) = 1/9x - 2
The graph of the functions f(x) and g(x) are added as an attachment
And we have the transformations to be:
Vertically compressed by a factor of 9Shifted down by 2Read more about transformation at
brainly.com/question/27224272
#SPJ1
woman bought 1.8 kg of chicken and 1.6 kg of meat. The chicken cost N5.40 and the meat cost #6.40. If she had bought 2.4 kg of chicken and 2 kg of meat, how much would she have had to pay?
The amount the women would pay for 2.4 kg of chicken and 2 kg of meat in total is $15.2
What is the unit price?The meaning of unit price is a price quoted in terms of so much per agreed or standard unit of product or service
Given that, a woman bought 1.8 kg of chicken and 1.6 kg of meat. The chicken cost $5.40 and the meat cost $6.40,
We need to find, if she had bought 2.4 kg of chicken and 2 kg of meat, how much would she have had to pay,
To find the same, we will first find the unit price of each,
Unit price = total price / total quantity
Since, 1.8 kg of chicken costs $5.40,
Therefore, 1 kg will cost = 5.40 / 1.8 = $3
Similarly,
If 1.6 kg of meat costs $6.40,
Therefore, 1 kg will cost = 6.40 / 1.6 = $4
Now, to find the cost of 2.4 kg of chicken and 2 kg of meat, we will multiply the unit prices to the required quantities,
Therefore,
2.4 kg of chicken will cost = 2.4 x 3 = $7.2
2 kg of meat will cost = 2 x 4 = $8
In total, she had to pay = 8+7.2 = $15.2
Hence, the amount the women would pay for 2.4 kg of chicken and 2 kg of meat in total is $15.2
Learn more about unit prices, click;
https://brainly.com/question/10503561
#SPJ1
Question 2: Benjamin rolls an ordinary six-sided dice and flips a coin. List all the possible outcomes.
Answer:
Step-by-step explanation:
Geometry question. Please help fast.
The correct answers are 1st and 4th i.e translate 2 units down and reflect the triangle.
We can easily deduce that the triangle A'B'C' is 2 units higher than the triangle ABC so if we want to map the both the triangles we have to make the triangle A'B'C' lower in the graph.
So, both the 1st and 4th points translate and reflect down the triangle A'B'C' which will be mapped according to the triangle ABC.
To know about more translate and reflect https://brainly.com/question/12381163
#SPJ1
Find the percent decrease. Round to the nearest percent.
From 128 pounds to 124 pounds
The percent decrease is
%.
Answer:
It should be -3.125%
Step-by-step explanation:
(124 - 128)/128 × 100
-4/128 × 100 = -3.125%
y = 1/6x + 8
Identify the y intercept?
Answer:
(0,8)
Step-by-step explanation:
If */2 + 4 = 12, then the value of a is
Answer:
a=16 is your correct answer.
Hope it helps!!!
Cameron buys a pack of pencils and a pencil sharpener for $15. The pencil sharpener costs twice as much as the pack of pencils. How much does the pack of pencils cost?
A. $2
B. $10
C. $5
D. $30
Answer:
D. $30
Step-by-step explanation:
All you have to do is multiply 15 by 2 and you'll get 30.
saleswoman sells a dried-fruit mixture for $ 5.90 per pound and nuts for $ 14. 75per pound. She wants to blend the two to get a -15lb mixture that she will sell for $ 9.44per pound. How much of each should she use? Solve using matrices.
To get a 15-lb mixture, she should use enter your response here( = -lb )of dried-fruit mixture and enter your response here( = lb )of nuts.
A 15-lb mixture, she should use 1.256 pounds of dried-fruit mixture and 13.744 pounds of nuts.
Based on the given information, we can set up the following system of equations:
Equation 1: x + y = 15 (since the total weight of the mixture is 15 pounds)
Equation 2: (5.90 * x) + (14.75 * y) = 9.44 * 15 (since the total cost of the mixture is the cost per pound multiplied by the weight of each component)
Now, let's convert this system of equations into matrix form:
| 1 1 | | x | | 15 |
| 5.90 14.75 | | y | = | 9.44 * 15 |
To solve for x and y, we can use matrix algebra. We can multiply the inverse of the coefficient matrix by the right-hand side matrix to get the solution matrix:
| x | | 1 1 |^-1 | 15 |
| y | = | 5.90 14.75 | | 9.44 * 15 |
Using matrix calculations, we find that the inverse of the coefficient matrix is:
| 0.0877 -0.0576 |
| -0.0059 0.0678 |
Now, multiplying the inverse matrix by the right-hand side matrix gives us:
| x | | 0.0877 -0.0576 | | 15 |
| y | = | -0.0059 0.0678 | * | 9.44 * 15 |
Simplifying the multiplication gives us:
x = 1.256
y = 13.744
Therefore, the saleswoman should use 1.256 pounds of dried-fruit mixture and 13.744 pounds of nuts to get a 15-pound mixture.
For more such questions on pounds
https://brainly.com/question/498964
#SPJ8
0+3=?
Help, this one is to hard
Answer:
3
Step-by-step explanation:
hope this helps :)
0 + 3 = 3
Lol I think that is the answer you was looking for
What is the estimated product of 1.39 × 6.76?
1.39 rounds to , and 6.76 rounds to Therefore, the estimated product is . i´ll answer this on my own but feel free to answer to get points!!
Answer:
7
Step-by-step explanation:
1.39 rounds to 1
6.76 rounds to 7
1 x 7=7
Answer:
1,7,7
Step-by-step explanation: