Answer:
A sequence is a function whose domain is the set of natural numbers or a subset of the natural numbers. We usually use the symbol an to represent a sequence, where n is a natural number and an is the value of the function on n.
what is the perimeter, in feet (ft), of a right triangle which has an area of 12 ft^2 and one leg that has a length of 4 ft?
Answer:
P = (10 + 2√13) ft ≈ 17.21 ftStep-by-step explanation:
A = 12 ft² - area of triangle
a = 4 ft, b - legs of right triangle
c - hypotenuse (third side of triangle)
A = ¹/₂ ab
12 = ¹/₂•4•b
12 = 2b
b = 6 ft
from Pythagorean theorem:
a² + b² = c²
4² + 6² = c²
c² = 16 + 36
c = √52 = 2√13 ft
The perimeter: P = a + b + c
P = 4 + 6 + 2√13 = (10 + 2√13) ft ≈ 10 + 7.21 = 17.21 ft
Kelly bought 8 apples, 3 pears and 13 oranges and brought them home in a grocery bag. She picks one out without looking at what is the probability (in a fraction) of her getting a pear? An apple? Or a pear. brainleist to first to answer.
Answer:
The chances of choosing an apple are 8/24 = 1/3
The chances of choosing an pear are 3/24 = 1/8
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:There are 152 apples.
The explanation is shown below:
- You need to write the following three equations, where is the the number of apples, is the number of pears and is the number of oranges:
1)
2)
3)
- You must substitute the equation 3) into the equation 2):
- Now, you need to solve for in the equation 1) and then you must substitute it into :
- Solve for , as following:
- Therefore, there are 152 apples.
Match the words on the left with their definitions on the right:
1. budget
when a good or service is reduced in price
2. sale
can be redeemed for a discount toward a product or service
3. expense
a plan for how you will spend and save your money
4. coupon
cost of a service or item
5. income
money earned or received
Answer:
When a good or service is reduced in price - Sale
Can be redeemed for a discount toward a product or service - Coupon
A plan for how you will spend and save your money - Budget
Cost of a service or item - Expense
Money earned or recieved - Income
Please give me brainliest if I helped!
The required correct match of the given match for the column problem has been shown below.
What is financial literacy?Financial literacy refers to the knowledge and skills required to make informed and effective decisions regarding financial management. This includes understanding financial concepts such as budgeting, saving, investing, debt management, and the use of financial products and services.
Here,
The requried match of the words is as follows:
budget - a plan for how you will spend and save your money
sale - when a good or service is reduced in price
expense - the cost of a service or item
coupon - can be redeemed for a discount toward a product or service
income - money earned or received
Thus, the required correct match of the given match for the column problem is shown above.
Learn more about financial literacy here:
https://brainly.com/question/13102912
#SPJ3
heeeeeelp 4% and my last question
Answer:
35
Step-by-step explanation:
A quick search declares the process to be roughly "multiply A & B and then take the square root".
So, 175x7=1225
sqr1225= 35
Yeah?
no?
Answer:
The answer is 35 the third one
pls help it's a redo assignment
a. 2 1/2 x 3 1/3
b. 4/9 x 2 1/4
c 3 1/4 x 1 1/2
d. 7 1/5 x 1 1/3
e 6 1/3 x 1/2
f 4 1/5x 20
g 3 x 2 2/3
h 2 5/6 x 1 3/5
i 15 x 1 1/3
Answer:
a) 8 1/3 b) 1 c) 4 7/8 d) 9 3/5 e) 3 1/6 f) 84 g) 8 h) 4 8/15 i) 20
Step-by-step explanation:
Just trust me
10 points if you answer this
Answer:
I would but I cant see the image. Comment on this answer the question I may be able to help you.
Step-by-step explanation:
Answer: 29, 2,64 i think
sorry if i am wrong
Step-by-step explanation:
pls mark brainliest or just press thanks
Which scenario can be modeled by the linear function
y = -15x + 500?
A. The temperature on Jupiter is
15℉ and increases by 500℉ every day.
B. There is a population of 500 giraffes in Western Africa that decreases by 15 giraffes each year.
C. A carpet cleaning service charges $500 plus an additional $15 for every hour.
D. A membership fee for a movie streaming service is free, but each rental costs $15.
A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?
What is the value of m in the figure below? If necessary, round your answer to
the nearest tenth of a unit.
A. 6.7
B. 7.5
C. 3
D. 12
=================================================
Work Shown:
Use the geometric mean formula to find that BD = 6
BD = geometric mean of AD and DC
BD = sqrt(AD*DC)
BD = sqrt(12*3)
BD = 6
Then use the pythagorean theorem to find the missing side for triangle BCD
a^2+b^2 = c^2
(CD)^2 + (BD)^2 = (BC)^2
3^2 + 6^2 = m^2
m^2 = 45
m = sqrt(45)
m = 6.70820393249937 approximately
m = 6.7 after rounding to one decimal place
what is the equation of this line
Answer:
y=4x-6
Step-by-step explanation:
The equation of the line is y=mx+c where m is the slope and c is the intercept.
To find the slope, take two points \((x_{1},y_{1})\) and \((x_{2},y_{2})\) and use the equation \(m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}\). Let's take (1,-2) and (2,2) as our two points:
\(m=\frac{2-(-2)}{2-1}=\frac{4}{1}=4\)
The y-intercept is where the line crosses the y-axis. We can see from the graph that the line crosses the y-axis at -6, therefore c= -6.
Now we can write the equation of this line: y=4x-6
Answer:
The answer is y=4x-6
help! i dont this math problem please due soon!
Answer:
12x12 12x6 H = 46cm
Step-by-step explanation:
took quiz
Answer:
46 cm
Step-by-step explanation:
I learned this formula in math last year
HELPPP MEEEE ASAPPPP Identify the constant of proportionality in the equation below
Y = 3x + 5
Does k = ⅓ ?
Does k = 5?
Does k = 3?
Does k = 35?
Answer:
it's 3
I am typing this to get over the 20 character limit
Answer:
its 3 :)
Step-by-step explanation:
use your brain (0_o)
help will mark brainliest fro correct answer
Answer:
the 3x on i am not sure if it is correct but i tried
Step-by-step explanation:
Multiply.
(−2.1)⋅(−1.4)
Answer:
(-2.1) x (-1.4) = 2.94
Step-by-step explanation:
May I have Brainliest please? My next rank will be the highest one: A GENIUS! Please help me on this journey to become top of the ranks! I only need 10 more brainliest to become a genius! I would really appreciate it, and it would make my day! Thank you so much, and have a wonderful rest of your day!
ivan and jeff buy a package of 8 pen for 4.00. ivan want 5 of the pen. how many should ivan pay?
Answer:
$2.50
Step-by-step explanation:
Let's set up a proportion using the following setup.
price / pens = price / pens
We know that it costs $4.00 for 8 pens.
$4.00 / 8 pens = price / pens
We don't know how much it costs for 5 pens. Therefore, we can say it costs $x for 5 pens.
$4.00 / 8 pens = $x / 5 pens
4/8=x/5
We want to solve for x (the cost for 5 pens). Therefore, we must get x by itself on one side of the equation. x is being divided by 5. The inverse of division is multiplication, so multiply both sides of the equation by 5.
5*(4/8)=(x/5)*5
5*(4/8)=x
5*0.5=x
2.5=x
x= $2.50
Ivan should pay $2.50 for 5 pens.
Answer:
4.00
Step-by-step explanation:
If you never pulled your money out of your account from the company in Question #4 and let it grow to age 60, how much money would be in your account? Show all your work
Answer:
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
Quincy spends of his pocket money on snacks to keep in his locker. Write the fraction in decimal form.
The decimal equivalent of is .
Step-by-step explanation:
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
Quincy spends of his pocket money on snacks to keep in his locker. Write the fraction in decimal form.
The decimal equivalent of is .
Write the phrase as an expression: twenty four minus 3 times a number
Answer:
Step-by-step explanation:
24-3x
Robin wants to buy a membership at a carwash this summer so that she can keep her car clean. She compared deals from Speedy Clean Carwash and Sudsy Bubbles Carwash to decide which membership to get. Robin arranged the information in the tables below.
How many times will Robin need to wash her car to spend the same amount at both carwashes?
P.S.: I attached the table below:)
In a right triangle, the hypotenuse has endpoints XY, shown on the graph.
Answer:
There isn’t a picture
Step-by-step explanation:
Answer:
sorry.....
Step-by-step explanation:
a - 8 = 42
1/3 - 8 = 42
3 - 8 = 42
\Order a, b, and from least to greatest.
Answer:
Step-by-step explanation:
a is 50-8 =42
1/3 -17 +59=42
3-8=5-47=42
Pearl's father was 28 when Pearl was 6 years old. Pearl's father is now twice as old as Pearl. How old is Pearl?
Answer:
22
Step-by-step explanation:
the age difference between 28-6 is 22 years
And the only time you are double the age of something the younger one is the age of the age difference so Pearl is 22 and her father is 44
Hopes this helps please mark brainliest
Answer: Pearl is 22
Step-by-step explanation:
The first number is Pearl's age and the second is her father's. 6 and 28, 7 and 29, 8 and 30, 9 and 31, 10 and 32, 11 and 33, 12 and 34, 13 and 35, 14 and 36, 15 and 37, 16 and 38, 17 and 39, 18 and 40, 19 and 41, 20 and 42, 21 and 43, 22 and 44. 22×2=44 Hope this helps.
Nathaniel has 132 DVDs in his collection.
Each DVD case has the dimensions shown.
He plans to buy shelves for the collection
that are 31.5 inches wide and cost $15.75
each. How much will it cost Nathaniel to
shelve his DVD collection? Explain how you
found your answer.
Answer:
12.601575 m U.S. dollars
Step-by-step explanation:
idrk, hope it helps though
4 lines are shown. 3 lines intersect and extend from one point forming 2 angles. The top angle is labeled 1 and the bottom angle is labeled 2. A fourth line intersects all 3 lines. When it intersects the middle line, it forms 4 angles. Clockwise, from the top, the angles are 3, 6, 5, 4. When it intersects the third line, it forms 4 angles. Clockwise, from the top left, the angles are 7, 8, blank, blank.
Which angle pairs are supplementary? Check all that apply.
∠1 and ∠2
∠4 and ∠3
∠4 and ∠5
∠7 and ∠5
∠3 and ∠6
Answer:
option b,c,e
Step-by-step explanation:
I just did this on edgen.
Answer:
As said above, the answers are options, B, C and E!
Step-by-step explanation:
I just worked through this problem on Edge.
You have a pizza with diameter 12
2
3 in., and a square box that is 12.65 in. across. Write 12
2
3 as a decimal. Can you fit the pizza inside the box?
What is the decimal expansion for 12
2
3?
A.12.6
B.12.65
C.12.6
D.12.66
pls help me
Answer:
D is the right choice and no you cannot fit the pizza inside the box.
Step-by-step explanation:
D is the answer because to turn 2/3 into a decimal you would divide 2 by 3 and the answer you would get would be 0.66666666666...You would then add 12 to the answer and get 12.6666... Once you get this answer you would round it to the hundredths to get 12.67 but since that is not an option you could use D, 12.66 inches.
Answer:
I believe the answer is D.
Step-by-step explanation:
A fruit juice recipe calls for 2 parts orange juice and 8 parts pineapple juice. Which proportion can be used to find the amount of orange juice, j, that is needed to add to 18 L of pineapple juice?
2 over 8 equals j over 18
8 over 2 equals j over 18
8 over j equals 2 over 18
16 over 18 equals j over 100
The correct proportion to use to find the amount of orange juice, j, needed to add to 18 L of pineapple juice is:
2/8 = j/18
This proportion relates the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe (2:8) to the amount of orange juice needed to add to 18 L of pineapple juice. By cross-multiplying, we can solve for j as follows:
2/8 = j/18
218 = 8j
36 = 8*j
j = 36/8
j = 4.5
Therefore, you would need to add 4.5 L of orange juice to 18 L of pineapple juice to create the fruit juice recipe that calls for a ratio of 2 parts orange juice to 8 parts pineapple juice.
Answer:
2 over 8 equals j over 18Step-by-step explanation
2 over 8 equals j over 18
This proportion represents the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe. By setting up the proportion, we can solve for the value of 'j,' which represents the amount of orange juice needed.
So, the correct proportion is:
2 over 8 equals j over 18
Latoya is a software saleswoman. Her base salary is $2300, and she makes an additional $70 for every copy of English is Fun she sells.
Answer:
top side for 560
Step-by-step explanation:
Plss help me question below
Answer:
your right its 3/8
another one is 6/16
Step-by-step explanation:
eyesight
Answer:
Answer:6 over 16 and 9 over 24 would both represent AMD equivalent fraction
Step-by-step explanation:
a equivalent fraction would be two different fractions that equal the same thing for example 2 over 4 multiply both numbers by 2 and you would have 4 over 8 those would be equivalent fractions
please write a function for the points (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) and explain the steps.
thank you!
The function for the points are y = -15x - 5
How to determine the functionFrom the information given, we have that;
The points are;
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the point-slope form of a linear equation, we have;
y - y₁ = m(x - x₁)
Such that;
m is the slope of the liney - y₁ and (x - x₁) are the pointsUsing (1/3, 0) and (0, -5), we have that the slope is;
m = (0 - (-5))/0 -1/3)
expand the bracket
= 5 / (-1/3)
= -15
Now, take any of the given points and substitute the values
Using (1/3, 0), we get;
y - 0 = -15(x - 1/3).
y = -15x - 5.
Learn more about functions at: https://brainly.com/question/25638609
#SPJ1
The function for the points solved by (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) solved by point slope form is \(a=-15b-5\)
We have given the points:
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the formula of linear equation
\(a-\)\(a_{1}\)\(=x[b-b_{1}]\)
Where we will consider (1/3,0) = \(a-a_{1}\) and (0,-5) = \(b-b_{1}\)
that is 1/3 = \(a\), 0 = \(a_{1}\) and
0 = \(b\), -5 = \(b_{1}\)
\(x\) refers to the slope of line (take any variable)
Now for finding the value of \(x\),
\(x=a-a_{1}/b-b_{1}\)
inserting the values,
\(x=[0-[-5]]/[0-1/3]\\x= -15\)
Substitute the value of \(x\) in the equation
\(a-0=-15[b-1/3]\)
By simplifying the equation, we get
\(a=-15b-5\)
To know more about functions and points:
https://brainly.com/question/30721594
The length of a rectangular garden is 20 feet and the width is 15 feet. What is ratio of length to width?
Answer: 4:3 because 20 divided by 5 is 4 and 15 divided by 5 is 3.
ASAP some answer this ASAP
Answer:
(-3, 7)
Step-by-step explanation:
minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.