Step-by-step explanation:
Answer 1 - the probability of getting miss a turn is 1/5 because there is only one chance of getting miss a turn out of 5......
I hope it helps.....
5. Find x.
Trapezoids Worksheet
Answer:
(1/2)(x + 4 + 100) = 3x
x + 104 = 6x
5x = 104, so x = 20.8
Help help math math math ASAP
Answer: D
Step-by-step explanation:
The slopes of two perpendicular lines are negative reciprocals of each other
The slope of this line is -1/4, the reciprocal is just the flipped fraction which is -4/1 or 4. Since it is a negative reciprocal you multiply it by -1. 2 negatives multiplied equals a positive so the slope of the perpendicular line is 4
when doing right triangle trigonometry how do you determine which sine you use like sin, cos etc?
Let's draw a right triangle to guide us:
Every right triangle will have one hypotenuse side and two leg sides. The hypotenuse is always the bigger one and it is always opposite to the right angle, so in this triangle the hypotenuse is a (the letter can change from exercise to exercise, but it is always the opposite to the rignt angle).
The legs can be classified as adjancent or opposite legs, but this is with respect to the angle we are using.
So, if we are using angle C, the opposite leg is the leg that is opposite to angle C, that is, c.
Thus, the adjancent leg is the leg that is touching the angle C, that is, b.
So, with respect to angle C, we have:
Hypotenuse - a
Opposite leg - c
Adjacent leg - b
The sine is the ratio between the opposite leg and the hypotenuse, always.
The cosine is the ratio between the adjacent leg and the hypotenuse, always.
The tangent is the ratio between the opposite leg and the adjacent leg, always.
For, for angle C, we have:
\(\begin{gathered} \sin C=\frac{c}{a} \\ \cos C=\frac{b}{a} \\ \tan C=\frac{c}{b} \end{gathered}\)For angle B, we do the same, however now, the legs are switched, because the leg that is opposite to angle B is b and the leg that is adjance to angle B is c, so, for angle B:
Hypotenuse - a
Opposite leg - b
Adjacent leg - c
And we follow the same for sine, cosine and tangent but now for angle B and with the legs switched:
\(\begin{gathered} \sin B=\frac{b}{a} \\ \cos B=\frac{c}{a} \\ \tan B=\frac{b}{c} \end{gathered}\)Questions regaring these ratios normally will present 2 values and ask for a third value. One of the values will be an angle, the other will be side (usually). So, we need to identify which angle are we working with and which sides are the hypotenuse, the opposite leg and adjancent leg with respect to the angle we will work with. Then we identify which of the side we will use and pick the ratio thet relates the sides we will use.
Help picture below problem 10
Answer:
180-52=128
Do mark BRAINLIEST
find the sum
13,131.2+138.13
Answer:
13269.33
Step-by-step explanation:
plz help and hurry I’ll mark u Brainlyest
Answer:
I think its Regina
Step-by-step explanation:
cause I cross multiplied all the numbers by I which represented an hour and Regina had the lowest
A transponder for a toll bridge costs $17.50. With the transponder, the toll is $5 each time you cross the bridge. The only other option is toll-by-plate, for which the toll is $7.25 each time you cross the bridge with an additional administrative fee of $1.25 for each crossing. How many times would you need to cross the bridge for the costs of the two toll options to be the same?
Answer: you would need to cross the bridge 5 times
Step-by-step explanation:
costing a total of $42.50 for each option.
hope this helps
What’s the answer to 5(2x + 1) = 50 ?
Answer:
x = 4.5
Step-by-step explanation:
5(2x + 1) = 50 Distribute the 5
5(2x) + (5) (1) = 50
10x +5 = 50 Subtract 5 from both sides
10x = 45 Divide both sdies by 10
x = 4.5
the unit rate for each option. 9. Option A: $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears
The unit rate for Option A is $4.4 per pound of gummy bears.
The unit rate for each option is a mathematical expression that compares two quantities of different measures by dividing one quantity by the other.
The unit rate is used to determine how much an item costs per unit of measure.
To find the unit rate for each option, we can use the following formula: Unit rate = price ÷ weight Option A: $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears Unit rate = 15.40 ÷ 3.5Unit rate = $4.4 per pound of gummy bears.
Therefore, the unit rate for Option A is $4.4 per pound of gummy bears.
For more such questions on gummy bears
https://brainly.com/question/25831000
#SPJ8
Here is the complete question given below:
The unit rate for each option. 9. Option A: $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears. $7.65 for 1.8 Ibs of gummy bears.
How many ounces are 12 pounds? (There are `16 ounces in one pound) A. 160oz B. 176oz C. 192oz
Answer: 192 oz
Step-by-step explanation:
thats the answer
Please look at the photo. Thank you.
a) A function that gives the area of the playground (in square meters) in terms of x is A(x) = 60x - x².
b) The side length that gives the maximum area that the playground can have is x = 30 m.
c) The maximum area that the playground can have is 900 m².
How to calculate the perimeter of a rectangle?In Mathematics and Geometry, the perimeter of a rectangle can be calculated by using this mathematical equation (formula);
P = 2(L + W)
Where:
P represent the perimeter of a rectangle.W represent the width of a rectangle.L represent the length of a rectangle.By substituting the given side lengths, we have:
120 = 2(x + W)
60 = x + W
W = 60 - x
Therefore, the area of the rectangular playground (in terms of x) is given by this function;
A = LW
A(x) = x(60 - x)
A(x) = 60x - x²
Part b.
For the side length, we would take the first derivative of the area:
A(x) = 60x - x²
A'(x) = dA/dx
A'(x) = 60 - 2x
60 - 2x = 0
x = 60/2
x = 30 m
Part c.
W = 60 - x
W = 60 - 30
W = 30 m.
Therefore, the maximum area is given by;
A = 30 × 30
A = 900 m².
Read more on perimeter of a rectangle here: brainly.com/question/26787666
#SPJ1
Can somebody please help me with this question
Answer:
number 2
Step-by-step explanation:
A cougar did not attack to the victim.ibthinj this is answer
Some students are making muffins for a fundraiser. They have already made 80 muffins
and they can make 30 muffins in an hour. How many additional hours would they spend
to make 380 muffins?
Answer:
10 hours
Step-by-step explanation:
380 - 80 = 300
30 : 1 = 300 : x
x = 300 / 30
x = 10
Use the Pythagorean theorem to solve for the missing side
Answer:
13
Step-by-step explanation:
a2+b2=c2
12^2+5^2=c^2
144+25=169
square root of 169
13
The roots of f(x) = 2x^2
+ 8x + 13 are
and
The vertex of the parabola is
at
Answer:
( 2 , − 5 )
Step-by-step explanation:
If y varies directly as x, and y = 5 when x = 4, find y when x = 8.
Since y is directly proportional to x and y = 5 when x = 4, the value of y is equal to 10.
What is a direct variation?In Mathematics, a direct variation can be modeled by this mathematical expression:
y = kx
Where:
x and y represents the variables or data points.k represents the constant of proportionality.Based on the information provided above, we would determine the constant of proportionality (k) by substituting the value of the given variable as follows:
k = y/x
k = 5/4
Now, we can determine the value of y:
y = kx
y = 5/4 × 8
y = 10.
Read more on variation here: https://brainly.com/question/16455054
#SPJ1
WILL GIVE BRAINLIEST HELP ME PLS
Liza drove from Lake City to Turner, then to Blarney, then straight back to Lake City. She drove a total of 34 miles. What is the scale of the map?
Group of answer choices
1 inch = 25.5 miles
1 inch = 4 miles
1 inch = 8.5 miles
1 inch = 289 miles
Answer:
No image
Step-by-step explanation:
Question 9 of 60
Which symbol correctly compares the fractions below? 3/7 ? 4/14
O A. =
B. >
O C. <
OD. None of these are correct.
SUBMIT
Amadi is three times as old as Chima. The sum of their ages is 24
Answer:
Amadi: 20 years old
Chima : 4 years old
1+1+1+1+1+1+1+1+1 x 2 x 2
Answer:
12
Step-by-step explanation:
1+1+1+1+1+1+1+1+1 x 2 x 2= 12
Answer:
12
Step-by-step explanation:
pls tell me if wrong have a good day/night<3
For the following vectors, (a) find the dot product v•w ; (b) find the angle between v and w , (c) state whether the vectors are parallel, octagonal, or neither. V=-3i-4j, w=6i+8j
A- v•w
B-the angle between v and w is theta ^•?
C- the vectors v and w are?
A system of linear equations is graphed.
Which ordered pair is the best estimate for the solution to the system?
(0, −6.5)
(2, −6.5)
(2.5, −6.5)
(−1.5, 0)
(2, −6.5), from the graph, point out the coordinates where both lines intersect each other. That is the solution for both the lines. Here the lines cut at x : 2 and y : -6.5. Therefore (2, −6.5) is the best estimate for the solution to the system.
Check the intersection point where both lines meet at.
y lies somehow between -6 and -7 .So it's approximately equal to -6.5.x is equal to 2So the co-ordinates are
(x,y)=(2,-6.5)Median of 3,6,9,7,4,6,7,0,7
The median, mean, range and mode will be 6, 5.4, 9 and 7.
What is median?
The median is the middle number in the data set when the data set is written from least to greatest.
The median is the number in the middle when arranged in an ascending order. The numbers will be:
0, 3, 4, 6, 6, 7, 7, 7, 9.
The median is 6.
The range is the difference between the highest and lowest number which is: = 9 - 0 = 9
The mode is the number that appears most which is 7.
The mean will be the average which will be:
= (0 + 3 + 4 + 6 + 6 + 7 + 7 + 7 + 9) / 9.
= 49/9
= 5.4
To know more about median check the below link:
https://brainly.com/question/14532771
#SPJ1
Unsure how to solve this
To determine the number of ways the car can be ordered with regard to these options, we can use the multiplication principle of counting. We will count the number of options for each feature and multiply them together.There are 7 colors, so there are 7 options for the first feature.
There are 2 options for air conditioning (with or without).
There are 2 options for a sunroof (with or without).
There are 2 options for automatic transmission (with or without).
There are 2 options for antilock brakes (with or without).Using the multiplication principle, we can multiply the number of options for each feature together to get the total number of ways the car can be ordered:7 x 2 x 2 x 2 x 2 = 112Therefore, the correct answer is 112.
The area of a square is 36 sq.cm, then its perimeter is a) 24 cm b) 6 cm c) 144 cm d) 36 cm
Answer:
a
Step-by-step explanation:
the perimeter (P) of a square is the sum of the 4 congruent sides.
the area of a square is calculated as
area = s² ( s is the length of a side )
here area is 36 , then
s² = 36 ( take square root of both sides )
s = \(\sqrt{36}\) = 6
then
P = 4s = 4 × 6 = 24 cm
hi my friend needs help with this ASAP if you cant read the small writting under the equation it says (y is a fraction) PLEASE HELP she tried to do it on her own as you can see but she could not do it HELPPPPPP
Answer:
(3)
x = 0
y = 3/7
(4)
x = 6
y = -11
Step-by-step explanation:
the beginning was right, but get mistake was then to add the 2 equations but the parts with the y terms she suddenly subtracted.
no, one operation for everything. and then maybe another operation (and again for everything present).
so, some would multiply by -2 and then truly add.
or, as we will do it now to refuse as much as possible from your friend's work, we multiply by 2 and then SUBTRACT !
5x + 7y = 3
3x + 14y = 6
multiply the first equation by 2 and then subtract the second one.
10x + 14y = 6
- 3x + 14y = 6
-----------------------
7x + 0 = 0
=>
x = 0
then we use this e.g. in the first equation to get y :
5×0 + 7y = 3
7y = 3
y = 3/7
10x + 3y = 27
3x - 5y = 73
let's go e.g. for 15y (multiply the fits by 5 and the second by 3)
50x + 15y = 135
+ 9x - 15y = 219
------------------------
59x + 0. = 354
59x = 354
x = 6
10×6 + 3y = 27
60 + 3y = 27
3y = -33
y = -11
a laptop is in the shape of a rectangular prism the laptop has a length of 30 cm and a width of 20 cm in a volume of 1800 cubic centmeters what is the height of the laptop?
PLEASE NO LINKKKKKKKKKKKKKKKKKS
Answer:
3 cm
Step-by-step explanation
1800 /30·20=3cm
What number is exactly halfway between 212,900 and 213,500?
Step-by-step explanation:
(212900 + 213500) ÷ 2
426400/2 = 213200
The number exactly halfway between 212,900 and 213,500 is 213,200.
Finding the number that is halfway between two given values is a fundamental concept in mathematics, and it involves a simple calculation using basic arithmetic.
To find the number that is exactly halfway between two values, you need to add the two values together and then divide the sum by 2.
In this case, 212,900 + 213,500 = 426,400.
Dividing 426,400 by 2 gives us 213,200, which is the number exactly halfway between the two given values.
Therefore, 213,200 is the answer to the question.
Know more about how to calculate halfway between two numbers on this link
https://brainly.com/question/17239912
the unit rate for this relationship is 1 gallon per 18.25 minutes
The amount of liquid that can be processed in 2 hours at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes is calculated to be approximately 6.58 gallons.
What is unit rate?
A unit rate is the cost for only one of anything. This is expressed as a ratio with a denominator of 1. For instance, if you covered 70 yards in 10 seconds, you did so at an average speed of 7 yards per second. Although both of the ratios—70 yards in 10 seconds and 7 yards in one second—are rates, only the latter is a unit rate.
Assuming the unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes, we can convert 2 hours to minutes by multiplying it by 60, which gives us 120 minutes.
So, in 120 minutes, the amount of liquid that can be processed at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes would be:
(120 minutes) / (18.25 minutes/gallon) = 6.58 gallons
Therefore, the amount of liquid that can be processed in 2 hours at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes is found out to be approximately 6.58 gallons.
To learn more about the unit rate from the given link
https://brainly.com/question/4895463
#SPJ9
The complete question is :
What is the amount of liquid that can be processed in 2 hours at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes?
How do you look for a correlation using data points?
The Correl function is the easiest way to for calculating correlation between two variables.
What is correlation ?
correlation can be defined as the measure of relation between two variables.
In case you want to measure of degree the power of a dating between two variables, you can accomplish that through using a complicated or on line calculator. you could additionally placed your mathematical abilities to apply and calculate it through hand. while calculating a correlation coefficient via hand.
To find correlation using data points are as follows :
Determine your data sets.
Calculate the standardized value for your x variables.
Calculate the standardized value for your y variables.
Multiply and find the sum.
Divide the sum and determine the correlation coefficient.
Hence, The Correl function is the easiest way to for calculating correlation between two variables.
To learn more about Correlation from the given link.
https://brainly.com/question/13710816
#SPJ1