Can anyone please answer the probability questions?

Can Anyone Please Answer The Probability Questions?
Can Anyone Please Answer The Probability Questions?
Can Anyone Please Answer The Probability Questions?

Answers

Answer 1

Step-by-step explanation:

Answer 1 - the probability of getting miss a turn is 1/5 because there is only one chance of getting miss a turn out of 5......

I hope it helps.....


Related Questions

5. Find x.
Trapezoids Worksheet

5. Find x.Trapezoids Worksheet

Answers

Answer:

(1/2)(x + 4 + 100) = 3x

x + 104 = 6x

5x = 104, so x = 20.8

Help help math math math ASAP

Help help math math math ASAP

Answers

Answer: D

Step-by-step explanation:

The slopes of two perpendicular lines are negative reciprocals of each other

The slope of this line is -1/4, the reciprocal is just the flipped fraction which is -4/1 or 4. Since it is a negative reciprocal you multiply it by -1. 2 negatives multiplied equals a positive so the slope of the perpendicular line is 4

D.4

y=mx + c ....(1)general line eqn)

y=-(1/4x) - 9 .....(2)


Comparing (1) and (2)

m=-1/4

Since both lines are

perpendicular

M=-1/m

Where M=gradient of other line

M=-1/(-1/4)

= -1 x - 4/1

=4
Therefore the gradient of the

other line is 4

when doing right triangle trigonometry how do you determine which sine you use like sin, cos etc?

Answers

Let's draw a right triangle to guide us:

Every right triangle will have one hypotenuse side and two leg sides. The hypotenuse is always the bigger one and it is always opposite to the right angle, so in this triangle the hypotenuse is a (the letter can change from exercise to exercise, but it is always the opposite to the rignt angle).

The legs can be classified as adjancent or opposite legs, but this is with respect to the angle we are using.

So, if we are using angle C, the opposite leg is the leg that is opposite to angle C, that is, c.

Thus, the adjancent leg is the leg that is touching the angle C, that is, b.

So, with respect to angle C, we have:

Hypotenuse - a

Opposite leg - c

Adjacent leg - b

The sine is the ratio between the opposite leg and the hypotenuse, always.

The cosine is the ratio between the adjacent leg and the hypotenuse, always.

The tangent is the ratio between the opposite leg and the adjacent leg, always.

For, for angle C, we have:

\(\begin{gathered} \sin C=\frac{c}{a} \\ \cos C=\frac{b}{a} \\ \tan C=\frac{c}{b} \end{gathered}\)

For angle B, we do the same, however now, the legs are switched, because the leg that is opposite to angle B is b and the leg that is adjance to angle B is c, so, for angle B:

Hypotenuse - a

Opposite leg - b

Adjacent leg - c

And we follow the same for sine, cosine and tangent but now for angle B and with the legs switched:

\(\begin{gathered} \sin B=\frac{b}{a} \\ \cos B=\frac{c}{a} \\ \tan B=\frac{b}{c} \end{gathered}\)

Questions regaring these ratios normally will present 2 values and ask for a third value. One of the values will be an angle, the other will be side (usually). So, we need to identify which angle are we working with and which sides are the hypotenuse, the opposite leg and adjancent leg with respect to the angle we will work with. Then we identify which of the side we will use and pick the ratio thet relates the sides we will use.

when doing right triangle trigonometry how do you determine which sine you use like sin, cos etc?

Help picture below problem 10

Help picture below problem 10

Answers

Answer:

180-52=128

Do mark BRAINLIEST

find the sum
13,131.2+138.13

find the sum13,131.2+138.13

Answers

Answer:

13269.33

Step-by-step explanation:

plz help and hurry I’ll mark u Brainlyest

plz help and hurry Ill mark u Brainlyest

Answers

Answer:

I think its Regina

Step-by-step explanation:

cause I cross multiplied all the numbers by I which represented an hour and Regina had the lowest

A transponder for a toll bridge costs $17.50. With the transponder, the toll is $5 each time you cross the bridge. The only other option is toll-by-plate, for which the toll is $7.25 each time you cross the bridge with an additional administrative fee of $1.25 for each crossing. How many times would you need to cross the bridge for the costs of the two toll options to be the same?​

Answers

Answer:  you would need to cross the bridge 5 times

Step-by-step explanation:

costing a total of $42.50 for each option.

hope this helps

What’s the answer to 5(2x + 1) = 50 ?

Answers

Answer:

x = 4.5

Step-by-step explanation:

5(2x + 1) = 50  Distribute the 5

5(2x) + (5) (1) = 50

10x +5 = 50  Subtract 5 from both sides

10x = 45  Divide both sdies by 10

x = 4.5

X = 4.5 because 5 * 2x = 10x and 5 * 1 = 5 now you have 10x + 5 = 50 now. Inverse now you have 10x = 50 - 5, now 10x = 45 now divided 45 by 10 you will get x = 4.5

the unit rate for each option. 9. Option A: $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears ​

Answers

The unit rate for Option A is $4.4 per pound of gummy bears.

The unit rate for each option is a mathematical expression that compares two quantities of different measures by dividing one quantity by the other.

The unit rate is used to determine how much an item costs per unit of measure.

To find the unit rate for each option, we can use the following formula: Unit rate = price ÷ weight Option A: $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears Unit rate = 15.40 ÷ 3.5Unit rate = $4.4 per pound of gummy bears.

Therefore, the unit rate for Option A is $4.4 per pound of gummy bears.

For more such questions on gummy bears

https://brainly.com/question/25831000

#SPJ8

Here is the complete question given below:

The unit rate for each option. 9. Option A: $15.40 for 3.5 lbs of gummy bears. $7.65 for 1.8 Ibs of gummy bears.

How many ounces are 12 pounds? (There are `16 ounces in one pound) A. 160oz B. 176oz C. 192oz

Answers

The answer is C. 192.

Answer:  192 oz

Step-by-step explanation:

thats the answer

Please look at the photo. Thank you.

Please look at the photo. Thank you.

Answers

a) A function that gives the area of the playground (in square meters) in terms of x is A(x) = 60x - x².

b) The side length that gives the maximum area that the playground can have is x = 30 m.

c) The maximum area that the playground can have is 900 m².

How to calculate the perimeter of a rectangle?

In Mathematics and Geometry, the perimeter of a rectangle can be calculated by using this mathematical equation (formula);

P = 2(L + W)

Where:

P represent the perimeter of a rectangle.W represent the width of a rectangle.L represent the length of a rectangle.

By substituting the given side lengths, we have:

120 = 2(x + W)

60 = x + W

W = 60 - x

Therefore, the area of the rectangular playground (in terms of x) is given by this function;

A = LW

A(x) = x(60 - x)

A(x) = 60x - x²

Part b.

For the side length, we would take the first derivative of the area:

A(x) = 60x - x²

A'(x) = dA/dx

A'(x) = 60 - 2x

60 - 2x = 0

x = 60/2

x = 30 m

Part c.

W = 60 - x

W = 60 - 30

W = 30 m.

Therefore, the maximum area is given by;

A = 30 × 30

A = 900 m².

Read more on perimeter of a rectangle here: brainly.com/question/26787666

#SPJ1

Can somebody please help me with this question

Can somebody please help me with this question

Answers

Answer:

number 2

Step-by-step explanation:

A cougar did not attack to the victim.ibthinj this is answer

Some students are making muffins for a fundraiser. They have already made 80 muffins
and they can make 30 muffins in an hour. How many additional hours would they spend
to make 380 muffins?

Answers

Answer:

10 hours

Step-by-step explanation:

380 - 80 = 300

30 : 1 = 300 : x

x = 300 / 30

x = 10

Use the Pythagorean theorem to solve for the missing side

Use the Pythagorean theorem to solve for the missing side

Answers

Answer:

13

Step-by-step explanation:

a2+b2=c2

12^2+5^2=c^2

144+25=169

square root of 169

13

The roots of f(x) = 2x^2
+ 8x + 13 are
and
The vertex of the parabola is
at

Answers

Answer:

( 2 , − 5 )

Step-by-step explanation:

If y varies directly as x, and y = 5 when x = 4, find y when x = 8.

Answers

Since y is directly proportional to x and y = 5 when x = 4, the value of y is equal to 10.

What is a direct variation?

In Mathematics, a direct variation can be modeled by this mathematical expression:

y = kx

Where:

x and y represents the variables or data points.k represents the constant of proportionality.

Based on the information provided above, we would determine the constant of proportionality (k) by substituting the value of the given variable as follows:

k = y/x

k = 5/4

Now, we can determine the value of y:

y = kx

y = 5/4 × 8

y = 10.

Read more on variation here: https://brainly.com/question/16455054

#SPJ1

WILL GIVE BRAINLIEST HELP ME PLS
Liza drove from Lake City to Turner, then to Blarney, then straight back to Lake City. She drove a total of 34 miles. What is the scale of the map?

Group of answer choices
1 inch = 25.5 miles

1 inch = 4 miles

1 inch = 8.5 miles

1 inch = 289 miles

Answers

Answer:

No image

Step-by-step explanation:

Question 9 of 60
Which symbol correctly compares the fractions below? 3/7 ? 4/14
O A. =
B. >
O C. <
OD. None of these are correct.
SUBMIT

Answers

My answer is letter B. >

Amadi is three times as old as Chima. The sum of their ages is 24

Answers

Answer:

Amadi: 20 years old

Chima : 4 years old

1+1+1+1+1+1+1+1+1 x 2 x 2

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

1+1+1+1+1+1+1+1+1 x 2 x 2= 12

Answer:

12

Step-by-step explanation:

pls tell me if wrong have a good day/night<3

For the following vectors, (a) find the dot product v•w ; (b) find the angle between v and w , (c) state whether the vectors are parallel, octagonal, or neither. V=-3i-4j, w=6i+8j
A- v•w
B-the angle between v and w is theta ^•?
C- the vectors v and w are?

Answers

A) v • w = (-3)(6) + (-4)(8) = -18 - 32 = -50
B) The angle between vectors v and w can be found using the formula: cos(theta) = (v • w) / (||v|| ||w||), where ||v|| and ||w|| are the magnitudes of vectors v and w respectively.

First, we need to find ||v|| and ||w||:

||v|| = sqrt((-3)^2 + (-4)^2) = 5
||w|| = sqrt((6)^2 + (8)^2) = 10

Now, we can substitute in the values to get:

cos(theta) = (-50) / (5 * 10) = -1
theta = arccos(-1) = pi radians or 180 degrees.

Therefore, the angle between vectors v and w is 180 degrees.

C) Two vectors are parallel if their directions are the same, which can be determined by comparing their unit vectors.

The unit vector of v is:

v_hat = v / ||v|| = (-3/5)i + (-4/5)j

The unit vector of w is:

w_hat = w / ||w|| = (6/10)i + (8/10)j = (3/5)i + (4/5)j

We can see that the unit vectors are in opposite directions, which means that the vectors are anti-parallel or opposite. Therefore, the vectors v and w are neither parallel nor orthogonal.

A system of linear equations is graphed.

Which ordered pair is the best estimate for the solution to the system?




(0, −6.5)

(2, −6.5)

(2.5, −6.5)

(−1.5, 0)

A system of linear equations is graphed.Which ordered pair is the best estimate for the solution to the

Answers

(2, −6.5), from the graph, point out the coordinates where both lines intersect each other. That is the solution for both the lines. Here the lines cut at x : 2 and y : -6.5. Therefore (2, −6.5) is the best estimate for the solution to the system.

Check the intersection point where both lines meet at.

y lies somehow between -6 and -7 .So it's approximately equal to -6.5.x is equal to 2

So the co-ordinates are

(x,y)=(2,-6.5)

Median of 3,6,9,7,4,6,7,0,7

Answers

The median, mean, range and mode will be 6, 5.4, 9 and 7.

What is median?

The median is the middle number in the data set when the data set is written from least to greatest.

The median is the number in the middle when arranged in an ascending order. The numbers will be:

0, 3, 4, 6, 6, 7, 7, 7, 9.

The median is 6.

The range is the difference between the highest and lowest number which is: = 9 - 0 = 9

The mode is the number that appears most which is 7.

The mean will be the average which will be:

= (0 + 3 + 4 + 6 + 6 + 7 + 7 + 7 + 9) / 9.

= 49/9

= 5.4

To know more about median check the below link:

https://brainly.com/question/14532771

#SPJ1

Unsure how to solve this

Unsure how to solve this

Answers

To determine the number of ways the car can be ordered with regard to these options, we can use the multiplication principle of counting. We will count the number of options for each feature and multiply them together.There are 7 colors, so there are 7 options for the first feature.

There are 2 options for air conditioning (with or without).

There are 2 options for a sunroof (with or without).

There are 2 options for automatic transmission (with or without).

There are 2 options for antilock brakes (with or without).Using the multiplication principle, we can multiply the number of options for each feature together to get the total number of ways the car can be ordered:7 x 2 x 2 x 2 x 2 = 112Therefore, the correct answer is 112.

The area of a square is 36 sq.cm, then its perimeter is a) 24 cm b) 6 cm c) 144 cm d) 36 cm​

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

the perimeter (P) of a square is the sum of the 4 congruent sides.

the area of a square is calculated as

area = s² ( s is the length of a side )

here area is 36 , then

s² = 36 ( take square root of both sides )

s = \(\sqrt{36}\) = 6

then

P = 4s = 4 × 6 = 24 cm

hi my friend needs help with this ASAP if you cant read the small writting under the equation it says (y is a fraction) PLEASE HELP she tried to do it on her own as you can see but she could not do it HELPPPPPP

hi my friend needs help with this ASAP if you cant read the small writting under the equation it says

Answers

Answer:

(3)

x = 0

y = 3/7

(4)

x = 6

y = -11

Step-by-step explanation:

the beginning was right, but get mistake was then to add the 2 equations but the parts with the y terms she suddenly subtracted.

no, one operation for everything. and then maybe another operation (and again for everything present).

so, some would multiply by -2 and then truly add.

or, as we will do it now to refuse as much as possible from your friend's work, we multiply by 2 and then SUBTRACT !

5x + 7y = 3

3x + 14y = 6

multiply the first equation by 2 and then subtract the second one.

10x + 14y = 6

- 3x + 14y = 6

-----------------------

7x + 0 = 0

=>

x = 0

then we use this e.g. in the first equation to get y :

5×0 + 7y = 3

7y = 3

y = 3/7

10x + 3y = 27

3x - 5y = 73

let's go e.g. for 15y (multiply the fits by 5 and the second by 3)

50x + 15y = 135

+ 9x - 15y = 219

------------------------

59x + 0. = 354

59x = 354

x = 6

10×6 + 3y = 27

60 + 3y = 27

3y = -33

y = -11

a laptop is in the shape of a rectangular prism the laptop has a length of 30 cm and a width of 20 cm in a volume of 1800 cubic centmeters what is the height of the laptop?
PLEASE NO LINKKKKKKKKKKKKKKKKKS

Answers

Answer:

3 cm

Step-by-step explanation

1800 /30·20=3cm

What number is exactly halfway between 212,900 and 213,500? ​

Answers

Step-by-step explanation:

(212900 + 213500) ÷ 2

426400/2 = 213200

The number exactly halfway between 212,900 and 213,500 is 213,200.

Finding the number that is halfway between two given values is a fundamental concept in mathematics, and it involves a simple calculation using basic arithmetic.

To find the number that is exactly halfway between two values, you need to add the two values together and then divide the sum by 2.

In this case, 212,900 + 213,500 = 426,400.

Dividing 426,400 by 2 gives us 213,200, which is the number exactly halfway between the two given values.

Therefore, 213,200 is the answer to the question.

Know more about how to calculate halfway between two numbers on this link

https://brainly.com/question/17239912

the unit rate for this relationship is 1 gallon per 18.25 minutes

Answers

The amount of liquid that can be processed in 2 hours at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes is calculated to be approximately 6.58 gallons.

What is unit rate?

A unit rate is the cost for only one of anything. This is expressed as a ratio with a denominator of 1. For instance, if you covered 70 yards in 10 seconds, you did so at an average speed of 7 yards per second. Although both of the ratios—70 yards in 10 seconds and 7 yards in one second—are rates, only the latter is a unit rate.

Assuming the unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes, we can convert 2 hours to minutes by multiplying it by 60, which gives us 120 minutes.

So, in 120 minutes, the amount of liquid that can be processed at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes would be:

(120 minutes) / (18.25 minutes/gallon) = 6.58 gallons

Therefore, the amount of liquid that can be processed in 2 hours at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes is found out to be  approximately 6.58 gallons.

To learn more about the unit rate from the given link

https://brainly.com/question/4895463

#SPJ9

The complete question is :

What is the amount of liquid that can be processed in 2 hours at a unit rate of 1 gallon per 18.25 minutes?

How do you look for a correlation using data points?

Answers

The Correl function is the easiest way to for calculating correlation between two variables.

What is correlation ?

correlation can be defined as the measure of relation between two variables.

In case you want to measure of degree the power of a dating between two variables, you can accomplish that through using a complicated or on line calculator. you could additionally placed your mathematical abilities to apply and calculate it through hand. while calculating a correlation coefficient via hand.

To find correlation using data points are as follows  :

Determine your data sets.

Calculate the standardized value for your x variables.

Calculate the standardized value for your y variables.

Multiply and find the sum.

Divide the sum and determine the correlation coefficient.

Hence, The Correl function is the easiest way to for calculating correlation between two variables.

To learn more about Correlation from the given link.

https://brainly.com/question/13710816

#SPJ1

Other Questions
Please give me the correct answer.Click the choice that best explains the effect of the allusions. A:They compare and contrast Edbird with the spooky raven. B:They pay tribute to Poe's importance as a writer and poet. C:They make Edbird seem dark and spooky like the raven in Poe's poem. D:They associate Edbird with the Greek god of wisdom. help with this question please Hola, Felipe, cmo ests?________. What are some similarities between the Gilded Age and America today? respond in 4 sentences please . Anime suggestions??? Find the area under the 2 -curve with 5 degrees of freedom to the right of 9.24. The chocolate cupcakes that Allison made tasted delicious. Chocolate is an example of 1. Adjective2. Verb3. Noun4. Pronoun How was the life of early men the London Eye is a giant Ferris wheel in London. It is the tallest Ferris wheel in Europe, with a diameter of 120m. the passenger capsules are attached to the circumference of the wheel, and the wheel rotates at 26cm per second. Find: a. the length that a passenger capsule would travel if the wheel makes a rotation of 200 degrees. b. the time, in minutes, that it would take for a passenger capsule to make a rotation of 200 degrees. c. The time, to the nearest whole minute, that it would take for a passenger capsule to make a full revolution. why would someone consent to the social contract CeeCee recorded the number of necklaces for sale at 10 different locations and then arranged the numbers from smallest to largest. The numbers of necklaces for sale at the locations were 4, 4, 4, 5, 8, 9, 9, 9, 9, and 9. The mean number of necklaces for sale at the locations was 7. What is the mean absolute deviation? 0 2 2. 2 4. 4. How many atoms are in MgO? i will mark brainliest to whoever dose it correct Benoit Company produces three productsA, B, and C. Data concerning the three products follow (per unit):ProductABCSelling price$90.00$60.00$80.00Variable expenses:Direct materials27.0018.009.00Other variable expenses27.0027.0047.00Total variable expenses54.0045.0056.00Contribution margin$36.00$15.00$24.00Contribution margin ratio40%25%30%The company estimates that it can sell 750 units of each product per month. The same raw material is used in each product. The material costs $3 per pound with a maximum of 5,400 pounds available each month.Required:1. Calculate the contribution margin per pound of the constraining resource for each product.2. Which orders would you advise the company to accept first, those for A, B, or C? Which orders second? Third?3. What is the maximum contribution margin that the company can earn per month if it makes optimal use of its 5,400 pounds of materials? Explain the phrase "demographics is destiny" and give an example of this idea in today's world. ( do not use roe. vs.wade example) Suppose that 13 inches of a wire cost $.78 at the same rate how much in cents will 31 inches of wire cost When Valley Co. acquired 80% of the common stock of Coleman Corp., Coleman owned land with a book value of $75,000 and a fair value of $125,000. What is the amount of excess land allocation attributed to the noncontrolling interest at the acquisition date Did I order the values from least to greatest correctly? Please look at this screenshot: The enzyme that converts ribulose 1,5-bisphosphate to 3-phosphoglycerate is called _______. The graph of y=- square root of x is shifted 2 units up and 5 units left. Which equation represents the new graph?